Wednesday, January 6, 2016

PLAZA ÇALIŞANI OLMANIN GİZLİ KURALLARI

İster kabul edelim ister etmeyelim plaza çalışanı olmanın belli başlı kuralları var, aslında kuraldan çok jargon diyelim, olmazsa olmaz haller, tavırlar...Farkında olarak yada olmayarak her plaza çalışanı uyguluyor bunları..

1. KAHVE : Özellikle işe gelirken, yada öğle yemeğinden sonra yada iş çıkışı elimizde bir starbucks veya benzeri kahve çeşidi vardır değil mi ? Kahvenin çeşidinin filtre kahve, espresso, yada Americano olması işe biraz daha ciddiyet katar :) ofis içinde ise masamızda yada toplantılarda elimizde hep bir kahve kupası vardır, pozisyon yükseldikçe kahve kupası yerini Türk kahvesi fincanına bırakabilir :)


2. KENDİNE GÜVEN : Her ne kadar doğuştan gelen bir özellik olduğuna inanılsa da kabul etmek lazım, plaza çalışanı olduğumuz an itibarı ile yürüyüşümüz bile değişir, bakışlar, çantanın elde taşınma şekli, yürüyüş.. Bakımımız artar, bayanlar makyajsız, erkekler briyantinsiz çıkmaz evden :)3. ÖĞLE YEMEKLERİ : İşte plaza çalışanının en büyük motivasyonlarından biri... Plaza çalışanı olduğumuz an itibarı ile şirketin yemekhanesinde yada kafeteryasında yenilen yemekler biter..Mutlak suretle dışarı çıkılır, civardaki çok pahalı olmayan, ama çokta ucuz olmayan ve özellikle yeni açılan restoran yada fast foodcular denenir birde beğenilirse öve öve bitirilemez... Eh tabii bu durumun en güzel yanlarından biride yemek yerken edilen sohbetler :)

4. AKSESUARLAR : Aksesuarlar plaza çalışanlarının kesinlikle olmazsa olmazlarından...Özellikle güneş gözlükleri..hatta yaz kış farketmeden kullanılır, ikinci sırayı bayanlarda marka çantalar, erkeklerde ise atkı ve fularlar almakta, son sırada ise cep telefonları var, kabul edelim artık cep telefonları da - sürekli elimizde oldukları için - bir aksesuar vazifesi görüyor.

5. STİLETTOLAR : Ne demek olduğunu bilmeyen yok sanırım, özellikle toplantı günlerinde bayanların dar kalem etek altına yada cigarette pantolon altına giydiği ofis parkelerinde kimin geldiğini belli eden,  çünki herkeste farklı bir tını yaratan mucizevi ayakkabı modeli :)


6. ÇALIŞMAK ÇALIŞMAK ÇALIŞMAK : Kabul edelim plaza çalışanı çalışkandır, pratiktir, analitik düşünür, toplantılarda tüm dikkatleri üzerine çekebilir,  herhangi bir toplantıya, yada sunuma, yada müşteri ziyaretine tam ve eksiksiz hazırlanmayı amaçlar, bu sebeple güveni tamdır, mükemmel bir şekilde işinin detaylarını anlatır, iş arkadaşlarını ve patronlarını yada müşterisini en güzel şekilde bilgilendirir. Çoğu plaza çalışanı işinde çok titizdir..işlerine karşı mükemmeliyetçi bir yaklaşımları vardır..